Versionshantering i Stratsys
Filmerna i detta avsnitt går igenom vad en versionshantering i Stratsys innebär. Du får även lära dig vilka förberedelser som krävs inför en versionshantering samt vad som behöver göras efteråt.
Snabblänkar till filmerna:
Frågor att besvara innan en versionshantering kan genomföras
Vad behöver göras efter en versionshantering?
Vad är versionshantering? (04:28 min)
I denna film lyfter vi vad versionshantering är, när i tid versionshantering ska göras samt vad ni som kund behöver göra inför en versionshantering.
Läs gärna mer i vår manual: Vad menas med versionshantering?, Checklista inför versionshantering och Möjlighet att klarmarkera flera rapporter samtidigt
Frågor att besvara innan en versionshantering kan genomföras (04:42 min)
I denna film pratar vi om de frågor som ni som kund behöver besvara för att vi på Stratsys ska kunna genomföra en versionshantering på rätt sätt.
Vad behöver göras efter en versionshantering? (05:02 min)
I den här filmen går vi igenom vad som händer efter en versionshantering, vad vi på Stratsys kommer att göra samt vad ni internt behöver se över efter en genomförd versionshantering.
Läs gärna mer i vår manual: Hur fungerar filtreringen "Alla från versionen" för aktiviteter?, Borttagning av avslutade aktiviteter och Menyadministration
Tips! För mer djupgående filmer om planeringsversionen gå till utbildningen: Lär dig arbeta i planeringsversion